Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yandex Webmaster Tools Nedir ?
Konuyu Başlatan: root, Görüntülenme: 470, Yanıtlar: 0

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
#1
Yandex’in pek göz önğne çıkmayan özelliklerinden biri olanWebmaster araçlarından bahsetmek istiyorum. Google’da olduğu kadar Yandex’in de kendine özel bir “Web Yöneticisi Araçları” bölümü mevcuttu.


Son zamanlar da işverenler webmaster elemanı aradıklarında kişilerin CV’sinde Yandex SEO geçmişi varsa onlara öncelik vermeye başladılar. Bunun en önemli nedeni ise de öncelik olarak tecrübe olmasıdır. Yandex’in Webmaster Araçları bölümü de bu tecrübe için yeter hatta artar bile. İçeriğini gördüğünüzde mutlaka bana hak vereceksiniz. Eğer ki Yandex arama motoruna ilgi duymaya başlarsanız bu aracı test etmenizi tavsiye ederim.
Aslında Google’ın Webmaster Tools’unan pek farklı değil. Hatta birkaç ek özelliği olduğunu da söylemek isterim. Öncelikle Yandex’in Webmaster Araçları sayfasına giriyoruz.
Yandex.Webmaster
Adresinde aynen Google’ın Web yöneticileri araçları gibi sitemizi ekleyip doğrulamamız gerekiyor.“Site Ekle” butonuna basıp ilerlediğimizde önce site ismini yazıyoruz. Ardından da HTML, Meta Tag, TXT Dosyası, Whois, DNS gibi birçok doğrulama metodundan bir tanesi ile web sayfasının yöneticisi olduğunu doğrulamamız gerekiyor. Ben TXT dosyasını seçerek FTP dizinimde kök dizine Yandex’in bana vermiş olduğu TXT isimi ile bir dosya açtım ve ardından doğrulamayı tamamladım.


Doğrulamayı tamamladıktan sonra sol menüden birçok Webmaster ve Seo aracını kullanabilmekteyiz. Bu araçlar arasında sitenize giden bağlantılar, site yapısı, indexleme ayarları, arama sorguları, indexlenme hataları gibi birçok aracı görebilmekteyiz. Özelliklede sitenizin daha önceden Yandex tarafından dizine eklenmiş olması ve datalarınızı anında aktif edebilmesi hoşuma gitti. Tabi hemen ardından Sitemap.XML dosyamı Yandex’e okutturdum. Aynen Google’da olduğu gibi Sitemap dosyanızı ekleyerek Yandex örümceklerine güzel bir akşam yemeği yapabilmektesiniz .)
Google’da ne yapabiliyorsanız aynı şekilde Yandex üzerinde de mevcut. Geliştiriciler, Seo uzmanları ve Webmaster’ler için birçok araç da bulunmakta. Hatta Google’ın “kötü niyetli yazılım” tespit etme özelliği de eklenilmiş. Tamamen Türkçe arayüze sahip basit ve rahat bir kullanışı olan Yandex Web yöneticisi araçları hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan size birçok arama konusunda bilgi verebilmekte.
 
Alıntı
  
[ Etiketler: yandex | webmaster | tools | nedir ]


Hızlı Menü: