Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

TERK ETME NEDENİYE BOŞANMA DAVALARI
Konuyu Başlatan: nanomedya, Görüntülenme: 96, Yanıtlar: 0

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
#1
TERK ETME NEDENİYE BOŞANMA DAVALARI

terk-nedeniyle-bos%CC%A7anma-davalar%C4%B1.jpg

TERK ETME NEDENİYE BOŞANMA DAVALARI

Terk boşanma davaları açısından oldukça öneme sahip sebeplerden bir tanesidir. Türk Medeni Kanunu'nun 164. Maddesinde düzenlenen terk sebebini anlatmaya geçmeden önce boşanma sebeplerini ayrıntılı olarak anlattığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. (Ankara boşanma avukatları 'ndan olan Avukat Tülin Babaoğlan Yılmaz'ın kaleme aldığı boşanma davaları yazısını okuyabilirsiniz. )

Kanunumuzda düzenlenen terk sebebi halkımız arasında bilinenin aksine daha çetrefilli bir yoldur. Öncelikle haklı bir sebebe dayanmadan evi terk eden kişinin evden ayrı kaldığı sürenin altı ay sürmüş olması gerekmektedir. Görüldüğü üzere burada önemli nokta terkin haklı bir sebebe dayanamaması hususudur. Haklı sebebe dayanan terklerde diğer taraf bu sebebe dayalı olarak boşanma davası açamayacaktır. Ayrıca altı ay sürmüş olan bu ayrılık devam etmekte ve hakim istem üzerine ihtar çekmiş bu da sonuçsuz kalmış ise terk edilen eş boşanma davası açabilir.

Türk Medeni Kanunu'nun 164/1 maddesi bu konuda çok önemli bir hususa değinmektedir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılmaktadır. Görüldüğü üzere kanunumuzun evde kalan ancak diğerini gitmeye zorlayan ve bu konuda haklı sebebi olmayan kişiyi de terk etmiş saymaktadır. Bu anlamda terkin sözlük anlamından çok farklı olarak hukuk literatüründe kullanıldığı görülmektedir. (Her zaman söylediğimiz gibi bu konuların bilgi ve hukuki donanım gerektirmesi sebebiyle bu sebeple de alanında uzman bir boşanma avukatı, hangi ilde iseniz Ankara da iseniz Ankara boşanma avukatı, Etimesgut ve Sincan da iseniz Etimesgut boşanma avukatı ya da Sincan boşanma avukatı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Elbetteki bu tavsiyemiz başka ilden bir avukatla çalışamayacağınız anlamına gelmemektedir. Türkiye'nin her yeri alanında uzman boşanma avukatlarına sahiptir. Bu sebeple bu noktada en önemli kriter size göre belirleyeceğiniz en iyi boşanma avukatı ile çalışmanızdır. )Daha Fazla Detaylı bilgi için;

Kaynak : Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
 
Alıntı
  
[ Etiketler: terk | etme | nedeniye | bosanma | davalari ]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Boşanma Davalarında Yargılama Usulü nanomedya 0 49 02-07-2019, Saat: 04:21
Son Yorum: nanomedya
  Boşanma Dava Kararlarında Bulunması Gerekenler nanomedya 0 75 02-07-2019, Saat: 04:15
Son Yorum: nanomedya
  Boşanma Davalarında Duruşmalar nanomedya 0 80 02-07-2019, Saat: 04:04
Son Yorum: nanomedya
  Boşanma Davalarında Kusur Durumu nanomedya 0 168 11-06-2019, Saat: 18:43
Son Yorum: nanomedya
  Anlaşmalı boşanma protokolü örneği 2019 nanomedya 0 105 18-05-2019, Saat: 15:24
Son Yorum: nanomedya

Hızlı Menü: