Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sıcak Kemoterapi Tedavisi Riskleri
Konuyu Başlatan: hediyerengi, Görüntülenme: 152, Yanıtlar: 0

Konuyu Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
#1
Sıcak kempoterapiden sonra akciğer veya mesane iltihabı, yaralar ve yeme-içme bozuklukları görülebilir.
Bağırsağın birleştiği yerlerin sızdırma riski (anastomoz) – Bağırsaktaki maddelerin karın içine sızmasıyla karın enfeksiyonlarının oluşması riski düşük olmakla birlikte ciddi komplikasyonlardandır. Böyle bir durumda sızıntıyı önlemek için bir operasyon daha yapılması gerekebilir.
Pankreas iltihabı (pankreatit) – Her 100 hastadan yaklaşık 6-7’si bu sorunu geliştirir, yani ender rastlanır.
Ameliyat sonrası kanamalar veya barsaktan doku yoluyla sızıntı oluşabilir. Yine ender rastlanan bu durumdan her 100 hastadan yaklaşık 4 ila 5’inin etkilendiği görülmüştür.
Kandaki düşük beyaz hücre sayısı ve bu nedenle enfeksiyon veya kanama riski 10 hastadan 1’inde vardır.
Bulantı ve kusma – Bu durumun ciddiyeti kişiden kişiye değişir ve gerektiğinde hastaya bulantı önleyici ilaçlar verilir. Ameliyattan sonra burundan mide içine giren tüp, her ne kadar rahatsız edici olsa da aynı zamanda bulantı ve kusmayı önlemeye yardımcı olur.
Enfeksiyona yatkınlık – Karın içi Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. operasyonundan sonra enfeksiyona (karın zarı iltihabı – peritonit ) yatkınlık artar. Bununla birlikte sadece kemoterapi ile zaten enfeksiyon riski vardır.
İyileşme süresinin uzaması – Sterodüktif cerrahi ile birlikte sıcak kemoterapiden sonra iyileşme süreci biraz uzayabilir.
Letarji/yorgunluk – Geleneksel kemoterapi hastanın kendisini yorgun hissetmesinde başlı başına rol oynar. Genellikle iki aşamalı yapılan böyle büyük bir ameliyattan sonra yorgunluk hissinde artış ve dinlenmeye daha fazla ihtiyaç duyulması olağandır. Hastanın normal enerji seviyesine dönmesi ameliyattan sonra biraz zaman alabilir. Yaklaşık üç ay kadar sonra yaşam kalitesi ameliyattan önceki seviyeye geri döner.
İştahta azalma
İshal – Bu soruna da zaman zaman rastlanır. Bununla birlikte ishal kemoterapiden çok ameliyatın kendisinden kaynaklanır.
Ağız yarası- Tedaviyi takiben düşük bir olasılık da olsa ağızda yaralar oluşabilir. Bu durumda bir gargaraya ihtiyacınız olabileceği için doktorunuza danışmalısınız.
Sıcak Kemoterapiden (HIPEC) sonra yoğun saç dökülmesi de nadir olarak görülür.
Geleneksel kempoterapide olduğu gibi sıcak kemoterapiden sonra da hastanın sürekli depresif ve keyifsiz bir durum içinde olması olağandır. Hasta doğru bilgilendirmeyle gerçekçi beklentiler içinde kalarak ve ailenin ve sağlık ekibinin desteği ve moral gücü ile bu süreci daha kolay atlatabilir.

Kaynak: Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
 
Alıntı
  
[ Etiketler: sicak | kemoterapi | tedavisi | riskleri ]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sıcak Kemoterapi Tedavisi hediyerengi 0 109 05-07-2018, Saat: 17:12
Son Yorum: hediyerengi
  Kök Hücre SVF Tedavisi yazanadam 0 195 10-01-2018, Saat: 02:35
Son Yorum: yazanadam

Hızlı Menü: