Webmaster Forumu | Genel Webmaster Konuları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Mercan bakımı nasıl yapılır?
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Mercan bakımı nasıl yapılır, hangi konulara dikkat edilmelidir

41113574478.jpg

Mercan bakımı nasıl yapılır, hangi konulara dikkat edilmelidir?

Mercan bakımı oldukça önemlidir. Mercanlar en hassas deniz canlılarından olduğu için bakımının aksatılması ya da ışığının yanlış kullanılması bile mercanın ölmesine yol açabilir. Bundan dolayı mercan satın alırken mutlaka şu konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlar:


Mercanın türüne göre doğru şekilde mercanı beslemek,
Mercan cinsine göre beslenme aralıklarını belirlemek,
Mercana doğru ışığı vermek,
Yaşadığı balıkları mercan cinsine göre seçmek,
Akvaryum büyüklüğüne mercana göre karar vermek bunlardan biridir.


Akvaryumda oldukça hoş gözüken ve deniz altının en muhteşem canlılarından biri olan mercanların beslenmesi de bu noktada oldukça önemlidir. Mercanlara verilecek yanlış besin ya da yanlış su sıcaklığı bile mercanların zarar görmesine yol açabilir. Akvaryumunuzda besleyebileceğiniz 2 çeşit mercan bulunmaktadır. Bunlar:Yumuşak mercanlar soft, Sert taş mercanlar SPS-LPS olmaktadır.

Mercanlarınızın beslenme alışkanlıklarını mercan cinsine göre yapmanız oldukça önem teşkil eder. Mercan çeşitlerinden herbivor, yalnızca bitki ile beslenen bir türdür. Karnivor etle beslenir. Bunun yanı sıra akvaryumdaki diğer deniz canlılarıyla da beslenmektedir. Bunun yanı sıra Omnivor mercan çeşitleri bitki ile beslendiği için et verilmemesi gerekmektedir. Bu aşamada mercanın cinsine en uygun beslenme kurallarını uygulamak gerekmektedir.Daha Fazla Detaylı bilgi için;

Kaynak : Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.