Webmaster Forumu | Genel Webmaster Konuları

Orjinalini görmek için tıklayınız: ACER BİOS SÜRÜM DÜŞÜRME // Bios Downgrade
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Genelde kapanan acer aspire 5742/5742g modelleri için bios un 1.23 versiyona düşürülmesi gerekiyor. Biliyorsunuzki biosu yükselttiğinizde yada siz pc yi aldığınızda en üst versiyonsa düşüremiyorsunuz ancak eprom ile düşürebiliyorsunuz.

Ama bu makalemde sizlere nasıl windows üzerinden düşürebileceğinizi anlatatacağım.

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. konuda anlattığım bir olaydan ötürü detay vermiştim. 

Bu örneği acer aspiere 5742g  modeline göre veriyorum.

Bios dosyasını indirdiğimizde içerisinde Winflash_NEW70123.exe adlı bir dosya mevcut. bunu 7zip programıyla açabilirsiniz.
Yada exe dosyasını çalıstırın aşağıda resimde oldugu gibi size dosyaları nereye atacağını directory kısmında yazacaktır.

kXvPAv.png

exe yi çalıstırdık dosyaların olduğu kısım yani C:\windows\temp klasorune geldik.

platform.ini dosyasına sağ tıklayıp herhangi bir not defterinde açalım. (Ben Notepad++ ile açtım)

YObGva.png

resimde gördüğünüz flag kısmı sizde 1 yada 2 yada farklı bir rakam olabilir! Burayı 0 yapıp kaydediyoruz. 
Not: Flag isminde bir çok alan var [Bios_Version_Check] yazan alandaki flag kısmı bizi ilgilendiyor!

Evet düzenlemeyi yaptığımıza göre C:\windows\temp klasorunde yer alan InsydeFlash.exe dosyasını çalıştıralım ve bu sefer versiyon uyarısı almadan güncellemeyi tamamlayalım Smile